Vloženo: 21. 2. 2008 Číslo dotazu: 829

Dobrý den. V loňském roce v červnu jsem musel odvést družku /trpí schizoafektní poruchou a měla tzv.ataku/ na ošetření do nemocnice. Zastavili nás policisté a já jsem měl pozitivní dechovou zkoušku.Odmítl jsem odběr krve a bohužel jsem nemohl nic policistům vysvětlovat,protože družka byla při zákroku po celou dobu vedle mě a pokud bych cizím lidem vykládal o jejím onemocnění, za které se přirozeně stydí, poznamenalo by to její důvěru ke mě a tím celý náš vztah. Později při projednávání přestupku jsem se pokoušel celou věc vysvětlit pracovnicím správního úřadu, bohužel jsou naprogramované na usvědčení viníka, jinou variantu neuznávají,odvolací orgán je podržel i přes lékařskou zprávu,kdy je psáno,že jsem družku vezl k ošetření.Protože jsem si dovolil odvolat se, byl jsem potrestán tím,že když jsem si po polovině trestu podal návrh na upuštění od výkonu zákazu činnosti, byl mi tento návrh zamítnut s odůvodněním, že jsem se dopustil přestupku /ne nového,ale tenkrát/ a proto je výkon sankce v celé délce potřebný.Co s touhle zvůlí mám dělat? Podotýkám ještě,že za celou dobu řidičské praxe jsem neměl v záznamech jeden jediný přestupek,žádný kontakt se soudy.Moc děkuji za pomoc.Luděk

Odpovídá Hana Gajdošíková (24. 2. 2008)

Dobrý den,

žádosti o upuštění od zbytku zákazu činnosti po uplynutí poloviny doby výkonu této sankce správní orgán může, ale nemusí vyhovět. Pokud tedy správní orgán usoudil, že výkon celého trestu je nezbytnéý bohužel Vám nezbude než vykonat celý trest.

Je mi líto, že správní orgán nezohlednil vážné důvody, která Vás k jízdě vedly, nicméně veškeré právní prostředky k vyřízení věci jste již vyčerpal. Naše zkušenost je taková, že správní orgány řízení pod vlivem aktuálně posuzují dosti přísně (bez ohledu na důvody takové jízdy) a nevyhovění žádosti o upuštění zbytku zákazu činnosti tak není nijak výjimečné.

S pozdravem Hana Gajdošíková