Zdravím a mám dva dotazy:
1) Pokud je klient odsouzen za tr. činnost v souv. s drogami a má nařízenou ochrannou léčbu, jakou cestou, za jak dlouho po propuštění z výkonu trestu a do jaké léčebny ji musí nastoupit? (Je přípustné, aby jej tam v den propuštění z vězení dopravila "nedobrovolně" vězeňská eskorta?)
2) Zajímalo by mě, nakolik má smysl pro lidi, kteří jsou ve výkonu trestu a mají uloženu ústavní ochrannou léčbu, účastnit se léčby přímo ve výkonu trestu na specializovaném protitox. oddělení, tedy zda je léčba absolvovaná ve věznici uznávaná stejně jako léčba v "civilní" léčebně a může-li klient i v takovém případě smysluplně požádat o přeměnu úst. léčby na ambulantní?
Díky moc a přeji pěkný den.
Marek Čapoun
ad1) Pokud klient má nařízenou ústavní ochrannou léčbu a v mezidobí již vykonal trest odnětí svobody aniž by již ve věznici vykonal i ochrannou léčbu (podrobnosti viz ad2), o nástupu do léčby a jejím místě bude vyrozuměn. Zákon přesně nestanoví dobu, kdy by se tak mělo stát. Tato doba je obvykle dosti dlouhá a liší se dle oblastí a kapacity zařízení, kde má být léčba vykonána. Pokud však klient má sám zájem nastoupit léčbu a chce si vybrat např. některou konkrétní terapeutickou komunitu, doporučuji, aby kontaktoval probačního úředníka (který působí při soudě, který ochrannou léčbu nařídil) a jeho prostřednictvím se pokusil vyjednat, aby soud nařídil výkon ústavní léčby v takové vybrané léčebně. Soudy obvykle tuto iniciativu vítají.
ad2)Ze shora uvedeného vyplývá, že nařízenou ochrannou léčbu lze vykonat přímo ve věznici, dokonce by to tak mělo být. Taková léčba je samozřejmě z hlediska trestního řízení "rovnocenná" léčbě vykonané mimo věznici. V současné době lze ochrannou léčbu vykonat ve Věznici Rýnovice (muži) a ve Věznici Opava (ženy), které však nemají dostatečnou kapacitu. V praxi je tedy běžné, že se ochranná ústavní léčba vykonává až po výkonu trestu odnětí svobody. Dosud jsem se nesetkala s tím, aby byl odsouzený z výkonu trestu dodán přímo do ochranné léčby. Výzva k nástupu do ochranné léčby přichází s časovým odstupem. Odsouzený může samozřejmě kdykoliv požádat o přeměnu ústavní léčby na ambulantní, v těchto případech jsou však rozhodující stanoviska lékařů, resp. posouzení, zda taková léčba bude u konkrétní osoby odsouzeného postačovat.
Pro podrobnější posouzení věci bychom potřebovali znát bližší okolnosti případu, pokud budete mít další dotazy (event. Váš klient) můžete nás kontaktovat také prostřednictvím mailu: ppano@asociace.org nebo telefonicky: 257 533 501, případně si dohodnout osobní schůzku přímo v Právní poradně A.N.O.
S pozdravem
Mgr. Hana Gajdošíková
vedoucí projektu Právní poradny A.N.O.