Vloženo: 28. 3. 2025 Číslo dotazu: 6174

Dobrý den, dnes mi moje dcera oznámila, že jim ve škole (2. stupeň ZŠ) byla provedena prohlídka aktovek a školních batohů. Žáci museli svoje aktovky nechat u tabule a podle abecedy byli vyvoláváni a jeden po druhém museli vytáhnout před zraky nejen třídní učitelky a asistentky ale i ostatních žáků, všechny svoje věci z aktovky včetně různých intimních hygienických potřeb, osobních léků atd. Nakonec bylo prý aktovkou zatřepáno, aby se všichni ujistili, že v aktovce nic nezůstalo. Chápu snahu učitelského sboru o omezení rizikového chování (našly se při tomto zátahu u pár žáků druhého stupně ZŠ pomůcky na vapování). Nicméně toto mi přijde už hodně za hranou. Podle mě může podobnou osobní prohlídku provést pouze policie a to snad ještě na základě důvodného podezření ze spáchání trestného činu.
Bylo chování školy v pořádku?
Díky za odpověď

Odpovídá Jan Vobořil (1. 4. 2025)

Dobrý den,

osobní prohlídky nebo prohlídky zavazadel musí být upraveny v zákoně, a to s ohledem na skutečnost, že se jedná o zásah do ústavně chráněného práva na soukromí. Školský zákon učitelům nedává právo prohledávat studentům jejich osobní věci, a to ani tehdy, když se domnívají, že studenti by mohli porušovat právní předpisy nebo školní řád. Pokud je zde podezření, že má student u sebe nepovolené předměty, může učitel žáka vyzvat k jejich předložení. Nicméně pokud žák odmítne, učitel nesmí žákovi bez jeho svolení prohledávat osobní věci. Platí tedy, že učitelé nejsou oprávněni bez souhlasu žáka prohledávat jeho osobní věci včetně batohů, a to ani v případě, že se domnívají, že má u sebe žák nežádoucí předmět jako je alkohol, cigarety, drogy atd.

K osobní prohlídce je naopak oprávněna pouze Policie ČR, a to v souladu se zákonem č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, a v souladu se zákonem č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád). V popisovaném případě by se navíc muselo jednat o situaci, kdy by existovalo důvodné podezření, že žák má u sebe věc důležitou pro trestní řízení nebo řízení o přestupku. Při podezření z pouhého porušení školního řádu by ani Policie ČR nebyla oprávněna provést prohlídku studenta.

Z výše uvedených důvodů považuji postup učitele či školy za nezákonný. Navíc provedený způsobem, který zjevně znamenal naprosto zbytečný zásah do soukromí a důstojnosti žáků. Doporučuji obrátit se v dané věci na vedení školy se stížností, pokud to nepovede k uspokojivému řešení, tak potom jednak na zřizovatele a jednak na Českou školní inspekci.

S pozdravem

Jan Vobořil