Dobrý den
Syn užívá ritalin na ADHD, předepsaný lékařem.
Jaký je problém při silniční kontrole, nebo i při nehodě? I když ji nezaviní.
Dobrý den,
methylfenidát, který je účinnou látkou Ritalinu, je na seznamu návykových látek, nicméně není uněj stanovena žádná konkrétní hodnota, při jejímž dosažení by byl řidič považován automaticky za osobu pod vlivem návykové látky (viz zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-463?text=seznam+n%C3%A1vykov%C3%BDch ).
Domnívám se, že užíváním běžného dávkování, předepsaného lékařem, byste se syn do takového stavu neměl dostat. Určtiě není vhodné řídit během titrování, tedy nastavování léčebné látky.
Problém nicméně je, že synovi velmi pravděpodobně užívání tohoto léku bude způsobovat pozitivní orientační test na návykové látky (viz příbalový leták). V takovém případě doporučuji souhlasti (event. trvat, pokud by nebyl vyzvána) s provedením lékařského vyšetření, které je spojeno s odběrem moči a krve. Z krve by se pak měla zjistit konkrétní dávka a její hodnota. Při vyšetření lékařem je třeba uvést užívání Rivotrilu (event. u sebe vozit potvrzení o léčbě).
Pokud by lék byl v krvi zjištěn, musel by se znalec vyjádřit k tomu, zda syn mohl být pod vlivem ve smyslu ovlivnění řízení. Jak shora uvedeno, při řádném užívání léku mám za to, že k tomuto nedochází, neopak se stav pacienta s ADHD ve smyslu pozornosti zlepší. Toto jsou však již záležitosti, které je třeba řešit spíše než s právníkem, s vaším psychiatrem nebo toxikolem (nejlépe s nějakým pracovištěm soudní toxikologie: http://www.soudnilekarstvi.cz/wp-content/uploads/2014/10/Seznam-laborato%C5%99%C3%AD-kvalifikovan%C3%BDch-pro-vy%C5%A1et%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD-specifikovan%C3%BDch-n%C3%A1vykov%C3%BDch-l%C3%A1tek.pdf .
Otázkou na ošetřujícího psychiatra může být i nahrazení léku jiným (např. na bázi atomoxetinu).
Pokud se týče případné nehody a ovlivnění Ritalinem, zde nelze dle okolností vyooučit spor s pojišťovnou v závislosti na pojistných podmínkách, které obsahují řadu výluk pro pojistné plnění.
S pozdravem
Hana Fidesová