dobrý den,
dne 10:10:2020 jsem měl pozitivní test na drogy a byl mi odělen přestupkový trest na dobu 12měsícu a 25 000kč pokutu.., tudíš za cca..měsíc, mě končí trest, který mi byl udělen..(pokutu uhrazenu mám) budu muset absolovat přezkoušení v autoškole??
nevím, kdy mám začít s vyřizováním, můžu už zítra, prottože když začnu v den, kdy mi končí rest, tak potom jistě musím překročit tu dobu 12měsiců, která mě posílá na přezkoušení do autoškoly, jak mám prosím vás postupovat, abych tam nemusel. na půlku jsem nežádal, protože jsem o tom neměl ponětí, že to jde, dozvěděl jsem se to teprve včer.
děkuji za odpověd
Dobrý den,
pokud budete bez řidičského oprávnění déle než 12 měsíců, tak bude nutné doložit nejen psychologickou způsobilost, ale i odbornou způsobilost a znovu zdravotní způsobilost (tu je předtím nutné doložit už při dopravněpsychologickém vyšetření). Na vaši otázku, zda můžete žádat o vrácení řidičského oprávnění i dříve než vám trest uplyne, není odpověď úplně jednoduchá. Zákon toto dle mého názoru nezakazuje, takže to možné je. Otázkou pak je, k jakému okamžiku je třeba vázat splnění povinnosti předložit posudky o odborné a zdravotní způsobilosti. Dle mého názoru je správný výklad ten, že tato povinnost se váže k okamžiku podání žádosti, nikoli k délce trestu (to by to zákonodárce jistě napsal přímo do znění zákona) ani k okamžiku rozhodování správního orgánu, to by otázka, zda jste nebo nejste povinen posudky předkládat byla závislá například na tom, jak dlouho trvá řízení před správním orgánem nebo jestli se správní orgán nedopouští průtahů.
Dokážu si tedy teoreticky představit i postup, kdybyste žádost podal těsně před koncem jednoho roku (neplatila by tak povinnost dokládat zdravotní a odbornou způsobilost), ale tak, aby o této žádosti rozhodoval správní orgán až po uplynutí trestu (správní orgán by měl rozhodnout do 30 dnů) a mohl tak v souladu s § 102 odst. 1 zákona o silničním provozu (text zkopírován níže) rozhodnout o vrácení řidičského oprávnění. Vzhledem k tomu, že v době podání žádosti by byly splněny všechny podmínky a v době rozhodování též, měl by dle mého názoru správní orgán rozhodnout o vrácení řidičského oprávnění. Předesílám nicméně, že jde o právní názor na postup s jehož akceptací či neakceptací ze strany správních orgánů zkušenosti nemám a není mi známo, že by tento postup posuzovaly soudy. Je tak možné, že bude správní orgán na doplnění uvedených posudků trvat. V takovém případě mu pak lze buď vyhovět nebo využít opravné prostředky. Rychlejší cestou k řidičskému oprávnění, je ale zřejmě postup, kdy podáte novou žádost včetně obou posudků.
S pozdravem,
Jan Vobořil
§ 102 zákona o silničním provozu
(1) Po výkonu trestu nebo správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo po upuštění nebo podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu nebo správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, po výkonu trestu nebo po uplynutí zkušební doby podmíněného upuštění od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo po rozhodnutí o upuštění od tohoto přiměřeného omezení, nebo po rozhodnutí o osvědčení nebo neosvědčení ve zkušební době podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, nebo poté, kdy se má za to, že v této době došlo k osvědčení, rozhodne o vrácení řidičského oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost osoby, která pozbyla řidičské oprávnění podle § 94a.
(2) Žádost o vrácení řidičského oprávnění podává osoba uvedená v odstavci 1 u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Žádost musí mít písemnou formu a musí v ní být uvedeno:
a) jméno a příjmení žadatele,
b) adresa obvyklého bydliště žadatele na území České republiky nebo místo studia,
c) datum, místo narození a rodné číslo žadatele, pokud mu bylo přiděleno,
d) datum ukončení výkonu trestu nebo správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo datum právní moci rozhodnutí o upuštění nebo usnesení o podmíněném upuštění od výkonu zbytku tohoto správního trestu nebo trestu, datum ukončení výkonu trestu, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, datum nabytí právní moci rozhodnutí o upuštění od tohoto přiměřeného omezení, datum nabytí právní moci rozhodnutí o osvědčení ve zkušební době podmíněného upuštění od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo datum, ke kterému se má za to, že v této době došlo k osvědčení, datum nabytí právní moci rozhodnutí o osvědčení nebo neosvědčení ve zkušební době podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání nebo datum, ke kterému se má za to, že v této době došlo k osvědčení,
e) skupina vozidel, pro kterou se žádá o vrácení řidičského oprávnění.
(3) K žádosti podle odstavce 2 musí být přiložen
a) platný doklad totožnosti žadatele,
b) rozhodnutí, kterým byl žadateli uložen správní trest, nebo rozsudek, kterým byl žadateli uložen trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, trest, v jehož rámci bylo žadateli uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo jímž bylo upuštěno od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, popřípadě ověřená kopie rozhodnutí nebo usnesení, kterým bylo rozhodnuto o upuštění nebo o podmíněném upuštění od výkonu zbytku tohoto správního trestu nebo trestu nebo od přiměřeného omezení spočívajícího ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo rozhodnutí o osvědčení nebo neosvědčení ve zkušební době podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, a v případě, že toto rozhodnutí nebylo vydáno, rozhodnutí o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněném zastavení trestního stíhání,
c) v případě žádosti podle odstavce 5 doklad o odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel zařazených do příslušné skupiny vozidel, který nesmí být ke dni podání žádosti starší než 60 dní.
(4) Po podání žádosti příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností bezodkladně ověří podle dokladu totožnosti údaje žadatele a doklad totožnosti vrátí žadateli.
(5) Pokud ode dne právní moci rozsudku nebo rozhodnutí, jímž došlo k uložení trestu nebo správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, trestu, v jehož rámci bylo žadateli uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo jímž bylo upuštěno od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo rozhodnutí o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněném zastavení trestního stíhání, v průběhu jehož zkušební doby se zavázal zdržet se řízení motorových vozidel, uplynul více než jeden rok, musí žadatel prokázat zdravotní a odbornou způsobilost.
(6) Žadatel musí prokázat psychickou způsobilost, pokud žádá vrácení řidičského oprávnění, které pozbyl v důsledku
a) soudem uloženého trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel,
b) správním orgánem uloženého správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, byl-li tento správní trest uložen na dobu nejméně 6 měsíců, nebo
c) podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, v průběhu jehož zkušební doby se zavázal zdržet se řízení motorových vozidel.