Vloženo: 17. 11. 2019 Číslo dotazu: 4115

Dobrý den, včera večer (16.11.2019 kolem 22 hod.) mě zastavila hlídka kvůli nesvítící brzdovky. Ihned jsme se jim s přítelem omluvili a problém se snažili vyřešit. Bohužel jsme zjistili, že to vůbec není žárovkou ale chybějícím drátem ve světle. Policajti to dále neřešili a provedli mi test na alkohol (samozřejmě negativní) a na drogy, první test se ukázal pozitivní na amfetaminy tak provedli druhý, opět pozitivní na amfetaminy. Nejsem uživatel drog a proto mě i mèho přítele výsledek velice překvapil a souhlasila jsem s následným odběrem krve a moči v nemocnici. Od 9.11.2019 jsem brala antibiotika augmentin 1g 2x denně po 12 hodinách (vždy v 7:00 a v 19:00)na zánět dýchacích cest. Poslední prásek jsem si měla vzít 15.11.2019 v 19:00, ale zapomněla jsem na něj a proto jsem si ho vzala ten den asi až kolem jedenácté hodiny večerní. Pášek mi nešel rozpůlit, proto jsem ho musela rozkousat, protože bych ho ani nespolkla.Velice často trpím na akutní záněty ledvin ( dočetla jsem se, že by test mohl být falešně pozitivní kvůli onemocnění ledvin). Ke všemu jsem celý den nosila kšiltovku od člověka, který bere pervitin a policajti mi braly právě stěry z čela. Jsem si naprosto jistá, že jsem nikdy žádnou drogu nepozřela, což jsem napsala i do 'vyslětlení řidiče'. Policajti mi řekli, že se jim 'sjeta' nezdám a z tohoto důvodu mi řidičský průkaz zadržovat nebudou, nejspíš to bude způsobeno těmi antibiotiky. Obsahují tyhle antibiotika opravdu nějakou látku, která by mohla reagovat s testem na drogy? Nebo to mohlo být ovlivněné tou kšiltovkou? A bude krev a moč 'čistá'? Prosím o radu, čím by to mohlo být ovlivněno ať vím čemu se příště vyhnout abych nemusela podstupovat tyhle nepříjemnosti. Do dvou týdnů by mi měli přijít výsledky z rozboru.
Moc děkuji za odpověď.

Odpovídá Hana Fidesová (19. 11. 2019)

Dobrý den,

orientační testy na návykové látky mají samozřejmě své limity, výsledky mohou ovlivňovat jak léky, tak např. i skladování testů. Riziku pozitivního orientačního testu se nelze zcela vyhnout.
Laboratorní testy moči a zejména krve (bude-li ho vůbec zapotřebí dělat, v případě negativního močového testu se už obvykle neprovádí) falešnou pozitivitu orientačního testu spolehlivě odhalí. V takovém případě Vám ani nevznikne povinnost hradit náklady na testování, které ponese ten, kdo k testu vyzval.

S pozdravem Hana Fidesová