Dobrý den, tento dotaz se sice netýká mě, ale spíše mě pouze zajímal.
Dneska se známemu po telefonu ozvala nějaká společnost a vyžadovala osobní údaje, jako adresu bydliště, tel. číslo datum narození a rodnné číslo. Známý však řekl že jim nic sdělovat nebude a že nemusí protože to jsou osobní údaje. Tak mě zajímalo jestli toto věřitel může provést.
Předem děkuji za odpověd.
PS: Známý není dlužníkem u žádné společnosti.
Dobrý den,
Právní poradna A.N.O. se specializuje na právní problémy související s užíváním návykových látek, z Vašeho dotazu žádná taková souvislosti nevyplývá.
Ve stručnosti sděluji, že po telefonu se může zeptat kdokoli na cokoliv, ale je na druhé straně, zda bude své osobní údaje sdílet a proč by tak činila.
Pokud by se jednalo o skutečného věřitele, komunikace probíhá písemně a věřitel nemá potřebu po telefonu získávat osobní údaje, neboť je má. Jsou samozřejmě situace, kdy se osobní údaje telefonicky sdělují, a to v případě smluv uzavíraných na dálku (tj. např. změna smlouvy s mobilním operátorem, komunikace s bankou apod.). Tato komunikace má však svá pravidla, chránící spotřebitele, Vámi popsaná situace do toho zjevně nespadá a předpokládám, že šlo spíše o nějakou nekalou obchodní praktiku či ověřování si údajů z obchodních databází klientů, které si firmy různě sdílejí, jestli se jedná o stále platné údaje.
S pozdravem Hana Fidesová