Dobrý den, máme orientačním testem u zaměstnance potvrzeno užívání drog. Zaměstnanec nepopírá. Protože se jedná o dlouholetého a pro spol. významného zaměstnance, majitelé se rozhodli zaměstnanci pomoct (formou placené lékařské, příp. psychologické pomoci). Prac. poměr bude pokračovat. Když bude prokazatelně "pod vlivem" bude mu nařízena dovolená, případně neplacené volno, aby se dodržel § 30 zákona o inspekci práce. Je prosím ještě něco, na co by si firma měla dát pozor z pohledu pracovně-právního? Děkuji za jakékoliv rady.
Dobrý den,
Váš postup jako zaměstnavatele vypadá na pohled vstřícně a rozumně, nicméně z Vašeho dotazu nevyplývá, zda zaměstnanec je pod vlivem návykové látky v pracovní době či na pracovišti. To, že má pozitivní orientační test, nejvýše znamená, že v předchozích několika hodinách, dnech až týdnech návykovou látku požil, to záleží na charakteru návykové látky. Pokud zaměstnanec mimo pracovní dobu užívá např. konopí, bude mít pozitivní orientační test pravděpodobně vždy, pokud tak činí pravidelně, např. večer před spaním. To ovšem neznamená, že je pod vlivem návykové látky na pracovišti a že porušuje zákoník práce Pokud tato záležitost neznamená sníženou zdravotní způsobilost k výkonu práce, je to jeho soukromá věc.
Pokud by zaměstnanec byl prokazatelně pod vlivem návykové látky na pracovišti (což ovšem nezjistíte orientačním testem) a zaměstnanec s Vámi uvedeným postupem souhlasí, nelze proti němu v zásadě nic namítat. Na druhou stranu pokud by se zaměstnanec rozhodl bránit, je zřejmé, že zaměstnavatel by byl v důkazní nouzi pokud se týče prokázání toho, že zaměstnanec byl pod vlivem návykové látky, není-li k dispozici lékařské vyšetření včetně vyšetření biologického materiálu. Otázkou také je, jaký druh práce zaměstnanec vykonává a jaké je riziko případné škody, pokud byste ho tímto způsobem "neuhlídali".
Bez podrobnější znalosti věci Vám těžko můžeme dát konkrétnější doporučení. Nadto upozorňuji, že zaměstnavatelé nejsou cílovou skupinou Právní poradny A.N.O., která je zaměřena především na bezplatné právní poradenství uživatelů, bývalých uživatelů návykových látek a jejich blízkých, toto poradenství tedy zohledňuji i sociální rozměr spojený s touto záležitostí a lze předpokládat, že zaměstnavatelům je dostupná placené advokátní poradenství. Nicméně oceňuji, že Vaše společnost nepřistupuje k problému užívání návykových látek černobíle.
S pozdravem Hana Fidesová