Dobrý den, v pátek dne 9.11.2018 mě zastavila hlídka PČ s obyčejnou kontrolou dali mi test na drogy ze slin který byl údalně neplatný s tím že mi asi po pul h. dali nový test z potu čela který vyšel pozitivně na amfetimin. Policie mi zakázala manipulovat s mobilním telefonem s tím že jsem momentálně omezený na svobodě. na 100% vím že jsem před jízdou žádné návykové látky nepožil. Trval jsem na lékařském vyšetření krve ale policie mi doporučila že pokud výsledek testu byl pozitivní tak by byl pozitivní i test obběru krve a tudíž bych si celou situaci zhošil. Po celou dobu jsem byl ve stresu protože jsem nepočítal s takovým vysledkem a měl jsem obavy a strach tudíž jsem odmítl lekařské vyštření na oběr krve, s tím že policie mi tvrdila že když odmítnu bude se jednat pouze o přestupek, nikoliv trestný čin kde mi hrozí odebrání ŘP v délce půl roku. Nikdy jsem žádné problémy se zákonem neměl kromě pokuty za rychlost a špatné parkování a mám čistý trestný rejstřík a plný počet bodů. Naložili mě do auta jeli jsme na stanici kde si vše napsali a propustili mě domů. Na stanici už pouze disponovali pozitivním testem, který mi ovšem ani neukázali. Druhý den jsem byl na městském úřadě na přestupkovém oddělení a paní mi řekla že tam zatím nic nemají že mám počkat asi měsíc. Dnes 14.11.2018 mi přišel dopis z městského úřadu ve kterém mě píšou že mám zabavený řidičský průkaz a že mám 8dnů na to abych se k věci vyjádřil popř ji doplnil. Policie mi po celou dobu tvrdila že mi ŘP zadrží po dobu 6 měsíců ale paní na městském úřadě mi tvrdila že pokud jsem odmítl lékařské vyšetření tak se odebírá až 1rok. Jde mi o to že navíc mam insolvenci kterou mám jěšte do května roku 2019 takže bych pokutu hradil splátkovým kalendářem. Pokuta údajně nemá na insolvenci a popř její zrušení vliv. Můžete mi poradit jak postupovat aby trest byl co nejnižžší? byl jsem psychicky rozladěný v momentě zastavení policie tudíž jsem jednal v afektu. děkuji
Dobrý den,
chápu, že v okamžiku kontroly jste mohl být rozrušený, nicméně jako řidič jste povinen znát dopravní předpisy, které Vám mimo jiné stanoví povinnost podrobit se orientačnímu testu i případnému dalšímu lékařskému vyšetření ke zjištění přítomnosti návykové látky v krvi řidiče. Stejně tak stanoví i právní následky odmítnutí i pozitivního nálezu.
Pokud jste ovšem podepsal protokol, v němž jste odmítl podrobit se lékařskému vyšetření, mám za to, že Vám reálně hrozí potrestání za přestupek spočívající právě v odmítnutí vyšetření, za což Vám hrozí zákaz řízení v rozmezí 1 až 2 roky a pokuta 25 až 50 tis. Kč. Ve správním řízení sice můžete uvádět okolnosti kontroly, nicméně se obávám, že to na zpochybnění podpisu na protokolu o odmítnutí vyšetření stačit nebude. Test zákazu činnosti v rozmezí 6 měsíců až 1 rok hrozí řidiči, který řídil pod vlivem návykové látky, odmítnutí se trestá přísněji, byť se jedná o přestupek. Trestní řízení připadá v úvahu až při zjištění vysokých hodnot účinných látek v krvi.
Bližší podrobnosti ohledně problematiky řízení pod vlivem návykových látek jsou na našem webu zde: http://poradna.asociace.org/pravni-informace/rizeni-pod-vlivem/ .
S pozdravem Hana Fidesová