Dobry den,mam obdobny dotaz jako vetsina zde dotazujicich,potrebuji vymazat zaznam z rejstriku trestu,muj problem je ale trochu slozitejsi.Zkusim to napsat co nejstrucneji:
Trest jsem dostal v roce 2000 nemeckym soudem za cin spachany na uzemi Nemecka.Dostal jsem 1 rok nepodminene.Po odsezeni 8 mesicu trestu jsem byl propusten domu.
V roce 2005 jsem jel do Nemecka s vedomim,ze jiz podminka vyprsela,ale zrejme jeste ne,takze pri moji smule me za hranicemi zkontrolovali,zadrzeli a odvezli opet do veznice na dosezeni zbyvajiciho trestu z roku 2000,protoze jsem vlastne porusil zakaz vstupu do Nemecka,i kdyz nevedomky,nebot mi prisel domu od soudu dokument,ze po vstupu do EU se tyto zakazy vstupu rusi.Na tuto skutecnost ale v Nemecku nikdo nebral ohledy.Takze si me tam nechali.
Po 3 mesicich "sezeni" mi byla na moji zadost udelena podminka v trvani 2 let.
Takze kdyz to ted shrnu k dnesnimu dni mi na uzemi Nemecka trva jeste 11 mesicu podminky na zbyvajici 1 mesic z puvodniho trestu z roku 2000.
Chtel jsem vedet,jestli je nejaka sance,aby tento 7 let stary trest mohl byt vymazan,nebo aspon vymazan z rejstriku trestu v CR.
Diky tomu,ze jsem puvodne vlastne dostal 1 rok nepodminene,nemuzu ted podle zivnostenskeho zakona ziskat zivnostensky list,nebot nejsem bezuhonny,jestlize jsem byl odsouzen k minimalne 1 letemu bezpodminecnemu trestu.
Na tomto odkaze:
http://www.mvcr.cz/casopisy/s/2002/0050/konzult.html
jsem se docetl,ze nejvyssi soud muze rozhodnout,že se do evidence Rejstříku trestů zaznamenají údaje o jiném odsouzení občana České republiky cizozemským soudem.....
To je asi i duvod,proc se tento udaj vyskytl v zaznamu rejstriku trestu v CR.
Mozna by to mohlo jit i opacne,ze by soud rozhodl,ze se tyto udaje o odsouzeni z ceskeho rejstriku odstrani.
Jde mi hlavne o to,abych mohl ziskat zivnostensky list,kde podminkou je bezuhonost.
Mockrat dekuji za Vase rady a doporuceni,Josef
Dobrý den,
skutečně podle toho, co píšete u Vás s největší pravděpodobností proběhlo řízení, ve kterém Nejvyšší soud rozhodl o zapsání tohoto trestu do Rejstříku trestů.
Jde přeci jen o lepší variantu než, kdyby Nejvyšší soud rozhodl o uznání německého rozsudku – pak byste měl jak zápis v českém Rejstříku trestů, tak by Česká republika trest resp. jeho zbytek.
Jde však o řízení jako každé jiné a proto je zvláštní, že jste o něm neobdržel žádné vyrozumění. Jde nicméně řízení, kde není možné podávat opravný prostředek, takže ani eventuální nedoručení rozhodnutí nezakládá možnost rozhodnutí napadnout.
Bohužel možnost výmazu záznamu z Rejstříku trestů jiným než standardním způsobem není; zákon výslovně stanoví, že okamžikem zaznamenání odsouzení do evidence Rejstříku trestů nastávají účinky jako při odsouzení soudem České republiky.
To znamená, že výmaz z evidence Rejstříku trestů nastává až zahlazením odsouzení, které je možné na návrh odsouzeného soudu v místě jeho bydliště a to po třech letech řádného života v případě odsouzení k trestu odnětí svobody do jednoho roku, po pěti letech řádného života v případě trestu od jednoho roku do tří let a po deseti letech vedení řádného života v případě trestů nad pět let. Lhůta pro vedení řádného života běží od ukončení výkonu trestu odnětí svobody ať již řádným vykonáním nebo např. na základě podmíněného propuštění.
Není zřejmé, zda česká strana eviduje i výkon trestu v roce 2005 v SRN ke kterému, jak jsem pochopila, nedošlo na základě nového rozsudku, ale na základě přeměny zkušební doby podmíněného propuštění nebo obdobného institutu v SRN.
Proto doporučuji podat soudu v místě svého bydliště návrh na zahlazení odsouzení a doložit dobu vedení řádného života pěti let od propuštění z prvního nepodmíněného trestu v SRN. Pokud by se soud nezabýval druhým výkonem trestu, o kterém není zřejmé, jak by mohl dostat informace, je zde možnost, aby Vám vyhověl.
Za PPANO,
Helena Svatošová