Dobrý den.
Ve věci jakéhosi údajného výhrůžného dopisu jsem již v minulosti (asi před půl rokem)jednou podával vysvětlení. Samozřejmě vůbec nevím oč se jedná, respektive nejsem jeho pisatelem. Nyní jsem byl opětovně vyzván k dalšímu "podání vysvětlení" s tím, že mi mají být sejmuty otisky prstů. S tím já ale v žádném případě nesouhlasím. Nejsem prý "zatím" veden ani jako podezřelá osoba či obviněný, ale pouze jako "svědek" (což tedy vůbec nechápu). Pokud se prý nepodrobím sejmutí prstů dobrovolně, bude mi uložena pořádková pokuta až do výše 50 000,- Kč a navíc mohu být ještě k sejmutí otisků přinucen "vhodnými prostředky". Tedy několik policistů si na mne klekne a budou mi lámat ruce a prsty, aby mi sejmuli otisky, pokud je neposkytnu dobrovolně? Pokoušel jsem se najít odpověď na tuto situaci v mnoha různých zdrojích, ale názory jsou dost nejednotné a ústavní pořádek ČR také nevypovídá moc jasně, jestli mě mohou naši "pomahači a chrániči" třeba přizabít, jen aby moje otisky prstů získali!? Opakuji, že nejsem obviněný ani podezřelý.
Jakou mám tedy možnost se bránit a otisky svých prstů dobrovolně nevydat? Mohu mít právo na přítomnost advokáta během mého "výslechu" tedy podání vysvětlení, kdy mi budou naše slavné orgány činné v trestním řízení lámat kosti, aby mi sejmuly otisky prstů, když nejsem ani obviněn ani podezřelý? Prý ne! Kdo jim teda potom dokáže, jestli se chovají jak zvířata, když mi způsobí újmu na zdraví?!
Děkuji Vám srdečně předem za odpověď. Vím, že je to právně docela složitá otázka!
S pozdravem
KB
Dobrý den,
Právní poradna A.N.O. je určena k řešení právních problémů spojených s užíváním drog, s čímž váš dotaz zřejmě nesouvisí. Odebírání otisků prstů v rámci trestního řízení se řídí § 114 odst. 3 trestního řádu, podle něhož je osoba, o kterou jde, povinna strpět úkony potřebné pro zjištění totožnosti osoby, která se zdržovala na místě trestného činu. Pokud nejste ani podezřelý ani obviněný, pak nelze ve vašem případě překonat váš odpor dle § 114 odst. 4 TŘ, připadalo by ale v úvahu uložení vámi zmíněné pokuty. Při podání vysvětlení má každý právo na právní pomoc advokáta, což výslovně vyplývá z § 158 odst. 5 trestního řádu.
S pozdravem,
Mgr. Jan Vobořil, Ph.D.