Vloženo: 5. 9. 2006 Číslo dotazu: 342

Dobrý den,
za tři roky u firmy se mi nahromadilo 800h/přesčasových hodin.Vše je zaznamenáno v programu,protože příchody se označují čipovou kartou.Dle kolekt,smlouvy mi může zaměst,nařídit 150 h/ročně tedy zbývá 350 h - musí mi je zaměstnavatel proplatit i s nějakým příplatkem ? Prosím o info jak mám postupovat.Pracovní poměr mi skončil dohodou z mé strany a zaměstnavatel mi nedal možnost si hodiny vybrat.
Děkuji.
R.

Odpovídá Helena Svatošová (6. 9. 2006)

Dobrý den,
předem bych Vás ráda upozornila, že tato poradna slouží pouze k odpovídání dotazů týkajících se drogové problematiky, což je u ní zřetelně avizováno. Váš dotaz do této kategorie nespadá, proto příště využijte služeb některé z internetových či klasických poraden zaměřených na pracovní právo. Také odborové organizace poskytují svým členům poradenství i právní pomoc zdarma.
Limit pro práci přesčas činí maximálně 8 hodin týdně v celku a 150 hodin ročně celkem; výjimečně lze přesčas pracovat nad tento limit, nesmí se však překročit průměrný limit 8 hod přesčas týdně a podmínkou je souhlas zaměstnance. Takováto je úprava podle zákona; pokud je uzavřena kolektivní smlouva, bývají podmínky přísnější, vaše kolektivní smlouva zřejmě kopíruje zákon.
Zákon o mzdě nerozlišuje odměnu za tyto dva druhy práce přesčas ("nařízené a dobrovolné"), proto platí, že za práci přesčas se vyplácí běžná mzda s nejméně 25% příplatkem. Poskytnutí náhradního volna je věcí dohody se zaměstnavatelem, pokud k ní nedojde, nebo není náhradní volno vybráno do tří měsíců po přesčasové práci, platí povinnost placení zvýšené odměny.
Mzdy včetně mezd za práci přesčas se vyplácí nejpozději v měsíci poté, co byla práce vykonána, pokud k tomu u vašeho zaměstnavatele nedošlo, je třeba se výplaty domáhat.
Za PPANO,
Helena Svatošová