Dobrý den, jeden člen naší rodiny (muž, 24 let) porušil podmínku (myslím, že to bylo za krádež motorky), porval se a teď je ve vězení (víc podrobností nevím). Chtěla bych se zeptat, jak je to s žádostí o podmínečné propuštění - kdo ji podává a co by měla obsahovat? Děkuji za rychlou reakci.
Dobrý den, na úvod k Vašemu dotazu je třeba říci, že pokud jde o zcela aktuální záležitost, je pravděpodobné, že Váš příbuzný je ve vazbě a nikoliv ve výkonu trestu. Pokud totiž před nedávnou dobou porušil podmínku (tj. podmínky zkušební doby podmíněného odsouzení) o její přeměně (tj. o tom, že podmíněně odložený trest bude vykonán) ještě zřejmě nebylo rozhodnuto. Pokud je tedy Váš příbuzný ve vazbě, je možné, že ihned při rozhodování soudu o vazbě podal on nebo jeho ustanovený obhájce (obhájce ex offo, který u rozhodování určitě byl) stížnost proti rozhodnutí o vzetí do vazby. Pokud ne, je vhodné podat žádost o propuštění z vazby. Doporučuji kontaktovat ustanoveného obhájce Vašeho příbuzného. Pokud je totiž ve vazbě, případně pokud mu již opravdu byl přeměn trest z předchozího odsouzení, a současně je proti němu vedeno další trestní stíhání, jsou zde dány důvodu nutné obhajoby. To znamená, že mu byl ustanoven obhájce.
K žádosti o podmíněné propuštění z výkonu trestu sděluji, že tuto může podat sám odsouzený, a to nejdříve po vykonání jedné poloviny trestu odnětí svobody. Pokud by žádost podal dříve, byla by mu automaticky zamítnuta. V žádosti o podmíněné propuštění z výkonu trestu doporučuji citovat rozsudek, z něhož se tret vykonává, konstatování o řádném chování ve výkonu trestu a další okolnosti svědčící o tom, že odsouzený prokázal zlepšení a lze od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život (tj. např. kde bude bydlet po opuštění věznice, jaké má perspektivy zaměstnání, zázemí v rodině apod.). Pokud se Vám podaří zjistit podrobnosti ohledně trestních věcí Vašeho příbuzného a budete potřebovat právní pomoc, obraťte se prosím přímo na Právní poradnu A.N.O., tel. 222 582 932 nebo 736 760 701, případně e-mail: ppano@asociace.org, kde bude možno probrat situace konkrétně, ať již písemně, telefonicky či při osobní schůzce.