Prosím o radu jak mám postupovat.
Bydlím se svojí ženou. nevlastní dcerou a vnukem ve vlastním rodiném domku. kde jsme vlastníci jen já a moje žena.
Dcera se přistěhovala, když byly vnukovi asi dva roky( nyní je mu 19 let a je tři roky drogově závislý a léčit se nechce).
Svojí mámě krade peníze nebo věci které obratem prodává.
Dále si vzal půjčku na zboží za 19 tisíc pro někoho neznámého a tu také neplatí, protože nemá čím platit.
Bojíme se zabavení našeho majetku, nevíme jestli ho nemáme raději nechat odhlásit ( nemá žádné vlastnické právo ani dekret ) a tím bude mít trvalé bydliště na Obecním úřadě nebo sepsat s ním smlouvu, že může bydlet jen ve svém pokoji, kde mu přenecháme veškeré vybavení a smlouvu s podpisy necháme ověřit pro případ exekuce, že jen to je jeho majetek.
Prosím o radu jak postupovat
Děkuji Daniel N
Dobrý den, možná je dokonce kombinace obou způsobů, neboť odhlášení z trvalého pobytu neznamená, že by vnuk nemohl s Vámi nadále bydlet na základě smlouvy, ale adresa trvalého pobytu je významnou „stopou“ pro exekutory, takže lze zrušení trvalého pobytu jen doporučit. Nutné ale je, aby se prokázalo, že u Vás syn nebydlí. Z Vašeho e-mailu vyplývá, že s Vámi bydlí, což znamená, že pokud toto úřad zjistí, pobyt mu nezruší. Nicméně vyživovací povinnost dcery k vnukovi již netrvá, neboť dovršil 18 rok věku a předpokládám, že je schopen se sám živit. Nemá tedy žádnou právní povinnost nechat jej bydlet v domku, zvlášť pokud do společné domácnosti nepřispívá, ale naopak vůči Vašemu majetku páchá trestnou činnost. Rozhodnutí je samozřejmě zcela Vaše volba, ale z právního hlediska – zejména vzhledem ke krádežím i riziku exekuce- je vhodnější jej z domku trvale a úplně fakticky vykázat a přijímat např. jen na návštěvy.
Tím je pak splněna podmínka pro zahájení řízení o zrušení trvalého pobytu na Vaší adrese.
Poznamenávám, že trvalý pobyt je institut pouze evidenční povahy a i když syn nebude mít u Vás trvalý pobyt, nebrání to v budoucnu jeho opětovnému bydlení u Vás apod. Jinak řečeno, trvalý pobyt nemá (ačkoli se tak obecně soudí) žádný vztah k právu bydlení. To je v tomto případě dáno na základě Vaší vůle, zda synovi umožníte sdílet s Vámi domácnost.
Řízení o zrušení trvalého pobytu zahájíte návrhem na příslušném obecním úřadě nebo úřadě městské části, odboru správních agend (event. dále oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel). Je třeba prokázat, že syn u Vás nebydlí, tj. že zaniklo jeho užívací právo k bytu (dle § 12 odst. 1 písm. c) zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech) a to, že Vy užíváte část domku po právu (listem vlastnictví z Katastru nemovitostí).
Řízení samo (probíhá podle správního řádu, účastníkem je tedy i syn) je pak poměrně jednoduché a víceméně jde o automatický proces. Zrušením trvalého pobytu u Vás získá syn automaticky trvalý pobyt na adrese tohoto obecního úřadu, kde si může přebírat poštu atd.
Doporučujeme předem zkonzultovat zrušení trvalého pobytu s příslušným odborem, který může mít i formulář a jinak podání usnadnit.
Prokázat, že u Vás syn nebydlí je možné i jen Vaším prohlášením a/nebo prohlášením dcery.
Co se týče smlouvy o užívání pokoje a soustředění vnukových věcí v něm, tato dohoda je možná, nicméně ve vztahu k exekutorům velký význam nemá. Ověření podpisů prokazuje pouze, že úřad ověřil, že podpis patří osobě, která je na smlouvě uvedena a nijak nepotvrzuje obsah smlouvy. Preventivně pro případ exekuce lze určitě doporučit spíše shromažďování všech dokladů o tom, že Vaše věci patří Vám (účtenky, dokumentaci k věcem apod.), což platí zejména u nově pořizovaných věcí.
Pokud neručíte (nepodepsal jste Vy nebo žena ručitelství) za vnukovy dluhy (které by navíc musely být ve značné výši), nemusíte se obávat, že byste přišli o Vaši nemovitost.