Dobrý den,chtěla bych se poradit .Můj manžel byl 3,5 roku ve výkonu trestu z toho 18 měsíců měl ambulantní léčbu protitoxikomanickou,která mu byla při propuštění přeměněna na ambulantní,propuštěn je na "půlku"s podmínkou na 5 let.V rozsudku má přímo stanoveno,že se musí zdržet užívání drog,má dohled u probační služby,která ho může posílat na testy na přítomnost drog.Ambulantní lékař hned při první návštěvě,usoudil,že je léčba už zbytečná a podal návrh k soudu na její zrušení.Manžel drogy už měsíc denně užívá,přestal pracovat,nežije řádně.Soud o zrušení léčby proběhne v srpnu,ptala jsem se probačního úředníka,jestli je nějaká možnost dát soudu vědět,jaká situace ve skutečnosti je,on je v dané věci skeptik,že nemá žádné důkazy o jeho závislosti...Poradíte mi,kde bych se měla obrátit,je možno místo zrušení léčby,dosáhnout přeměny na léčbu ústavní?Ještě bych dodala,že probační ho na testy poslal,manžel se však již nedostavil s výsledky.
Dobrý den,
z obsahu dotazu usuzujeme, že odpovídáme na Váš daltí dotaz týkající se manžela, když v minulosti jste se dotazovala na problematiku přeměny zbytku trestu manžela.
Pro úplné posouzení věci by bylo vhodnější řešit věc osobně a mít k dispozici i předmětná rozhodnutí soudu. Máte-li zájem, je možno řešit Vaše dotazy komplexně buď osobně či telefonicky. Kontakty na právní poradnu A.N.O. neleznete zde.: http://www.asociace.org/pravni-poradna-kontakt.html .
Obecně soud může změnit ústavní formu v ambulantní a naopak v souladu s § 99 odst. 5 trestního zákoníku.
Pokud byl manžel z výkonu trestu podmíněně propuštěn a jako podmínka bylo stanoveno, že se zdrží užívání drog, což neučinil, pak samozřejmě reálně hrozí, že dojde k přeměně podmínky. Otázka přeměny druhu léčby by tak byla druhotná. Doporučuji věc řešit s probačním úředníkem, který může změnu formy léčby soudu doporučit, respektive oznámit soudu dle § 51 odst. 2 trestního zákoníku, že Váš manžel neplní povinnosti probačního dohledu, tj. nevede řádný život.
S pozdravem,
Jan Vobořil