Dobrý den,
našla jsem na internetu Vaší právní poradnu a tak se snad dozvím jak postupovat. Můj 19-letý syn bere pervitin, začal rozprodávat svoje věci ( počítač za 50 tisíc, hodinky,mobilní telefon, oblečení,ale bohužel v současné době i krade doma co
se dá.Začali jsme doma před ním zamykat. Když přijde někdy domů může do svého pokoje,WC, koupelny a dostane najíst.
Bohužel jsem zjistila, že dostal dvě půjčky 2x asi 20 tisíc, které nemá z čeho splácet, protože nepracuje. Někdy je také velmi agresivní.
Vůbec nevím jak v tomto případě postupovat, jak ho odhlásit z domu a co dělat v případě, že někdo začne na mě jeho dluhy vymáhat. Pokoušela jsem se najít v Teplicích právní porad, ale našle jsem zatím jen Vaši poradnu a tak doufám, že mi odpovíte a nebo poradíte jak mám postupovat .
Velice děkuji za odpověď
Odpověď:
Vážená paní,
Vaše situace obnáší několik právních problémů, které pro přehlednost rozdělím:
1. dluhy syna a možnost exekuce na Váš majetek
Je velmi pravděpodobné, že nesplacené dluhy se velmi brzy dostanou až do fáze exekučního výkonu rozhodnutí. Ten se v těchto případech vykonává skutečně často prodejem movitých věcí anebo strhnutím z účtu či příjmů dlužníka. Je téměř jisté, že exekuci bude vykonávat soukromý exekutor, který má – na rozdíl od soudního vykonavatele- právo zabavené věci odvézt z místa.
Exekutoři mají přístup do evidence obyvatel (a dalších databází), kde je uveden trvalý pobyt občana a podle něj se tedy řídí. Jak zrušit trvalý pobyt syna u Vás a tím odstřihnout „jednu ze stop“ , která může exekutora navést k Vašemu majetku, je uvedeno pod bodem 2.
Největší riziko je pro Vás samozřejmě exekuce prodejem movitých věcí. I pokud by exekutor Vaši domácnost navštívil (má právo vstupu do bytu, i přes odpor majitele bytu či technických překážek, právo osobní prohlídky atd., takže nemá význam mu ve výkonu činnosti přímo na místě bránit), a nenechal se přesvědčit (stává se tak i navzdory předloženým dokladům o vlastnictví) o tom, že jde o Váš majetek, máte možnost se bránit tzv. vylučovací žalobou na to, aby byly Vaše věci z exekuce vyňaty. Nemusím vysvětlovat, že jde o časově, finančně i psychicky náročný postup a že je lepší tomuto předejít.
Kromě ošetření trvalého pobytu syna lze dále doporučit uschovávat všechny doklady osvědčující Vaše vlastnictví všech cennějších věcí ve Vaší domácnosti pro případné spory v exekuci. Ještě je dobré vědět, že exekutor nemá právo zabavovat věci osobní potřeby, ke kterým nejspíše doklady mít nebudete.
Situace by byla mnohem nepříznivější, pokud byste byla Vy či manžel ručitelem za některé ze synových půjček, z Vašeho dotazu soudím, že toto není pravděpodobné.
2. bydlení a trvalý pobyt syna u Vás
Vaše vyživovací povinnost k synovi již netrvá, neboť dovršil 18 rok věku a podle toho, co píšete, je schopen se sám živit. Nemáte tedy žádnou právní povinnost nechat jej bydlet ve svém bytě, zvlášť pokud do společné domácnosti nepřispívá, ale naopak vůči Vašemu majetku páchá trestnou činnost. Rozhodnutí je samozřejmě zcela Vaše volba, ale z právního hlediska – zejména vzhledem k riziku sporů v exekuci- je vhodnější jej z bytu trvale a úplně vykázat.
Tím je pak splněna podmínka pro zahájení řízení o zrušení trvalého pobytu na Vaší adrese (nebyla by splněna, pokud by syn bydlel i jen ve vymezené části bytu jako je tomu teď).
Řízení o zrušení trvalého pobytu zahájíte návrhem na příslušném obecním úřadě nebo úřadě městské části, odboru správních agend (event. dále oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel). Je třeba prokázat, že syn u Vás nebydlí, tj. že zaniklo jeho užívací právo k bytu (dle § 12 odst. 1 písm. c) zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech) a to, že Vy užíváte byt po právu (např. tzv. „dokladem o přidělení bytu do osobního užívání“ z dřívějška, nájemní smlouvou, listem vlastnictví apod.).
Řízení samo (probíhá podle správního řádu, účastníkem je tedy i syn, což by mělo mít jen spíše formální význam) je pak poměrně jednoduché a víceméně jde o automatický proces. Zrušením trvalého pobytu u Vás získá syn automaticky trvalý pobyt na adrese tohoto obecního úřadu, kde si může přebírat poštu atd.
Doporučujeme předem zkonzultovat zrušení trvalého pobytu s příslušným odborem, který může mít i formulář a jinak podání usnadnit.
3. krádeže syna ve Vaší domácnosti
Jde o trestné činy, které však mohou být stíhány za dvou podmínek – jednak logicky pokud je sami ohlásíte a jednak musíte dát souhlas k trestnímu stíhání podle § 163 trestního řádu, neboť jde o blízkého příbuzného.Rozhodnutí, zda chcete, aby byl za krádeže souzen a případně odsouzen i k náhradě škody, je samozřejmě i zde na Vás.
Pokud budete mít další dotazy, obraťte se na nás znovu. Hodně zdaru, Helena Svatošová