Dobrý den, chci se zeptat. Teď, asi po 10 letech, podalo státní zastupitelství krim. policii k prošetření věc, u které by mohlo kdysi jít o trestný čin. Mám 2 otázky.
1/ Kdo vznáší případné obvinění? Když budu u výslechu na kriminálce a něcdo by se jim nezdálo, vznese policie obvinění, nebo to vznáší státní zastupitelství? Probíhá šetření, i když je to promlčeno /po tolika letech/?
2.otázka: Probíhá vůbec šetření po promlčení době?
Nevím, jestli se správně vyjadřuju. Prostě jestli všechno proběhne, teda výslech, případné vznesení obvinění, soud apod. a nakonec se řekne, že je to promlčeno, nebo nezačne nic probíhat, protože je to už promlčeno. Děkuju Petr
Dobrý den,
délka promlčecí doby závisí na trestní sazbě, která připadá v úvahu u konkrétního trestného činu.
ad 1) Budete-li podávat v předmětné věci vysvětlení na policii, resp. službě kriminální policie a vyšetřování, usnesení o zahájení trestní stíhání Vám předá policie. Státní zástupce by rozhodvola o event. Vaší stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání.
ad 2) Není-li zcela jasné, zda uběhla promlčecí doba, policie bude šetřit okolnosti běhu promlčení doby (např. určité doby se do promlčecí doby nezapočítávají, běh promlčecí doby mohl být přerušen a začala běžet nová promlčecí doba apod.). Pokud by vyšlo najevo promlčení až po zahájení trestního stíhání, státní zástupce trestní stíhání zastaví pro zánik trestnosti předmětného trestného činu. Nelze však vyloučit i spory v souvislosti s tím, zda nastalo či nenastalo promlčení, v takovém případě by věc mohla dojít až k soudu.
S pozdravem Hana Gajdošíková