Vloženo: 19. 1. 2004 Číslo dotazu: 10

Moje dcera od 16ti let brala heroin.Dvakrát byla na léčení v Bohnicíhc. marně. Rok abstinovala v léčebné komunitě. Po návratu do drog zase spadla. Střední školu nedodělala. V 19ti letech odešla z domova, dnes je jí 21 let. Za ty dva roky přišla asi 3x domů jen na jeden den, vykoupat se, vzít nějaké oblečení. Tvrdí, že heroin už dva roky nebere a já ji docela věřím. Je sice pohublá a chudě oblečená, ale je pořád pěkná, pleť má čistou, neusíná. Bere však prášky, myslím rohypnol (našla jsem platíčko v jejím oblečení na vyprání) a diazepam. Nevím v jakém množství. Při hovoru je vidět, že má pocuchané nervy. Opakuje věty, zajíká se.Žije s nějakým chlapcem různě po bytech a chatkách, nevím kde. Při poslední návštěve minulý týden se mi zdála posmutněná, prý se jí stýská, ale k věci!
Ty dva roky si určitě neplatila nemocenské, nebere žádnou podporu. Co má dělat člověk,který by chtěl začít znova a je zřejmě jěště psychicky narušený a na dně. Kam zajít , aby se dal dohromady a měl zatím nějakou sociál. podporu a poté najít zaměstnání, nějakou rekvalifikaci. Běžné sociál. pracovice a sociál. a prac. odborech se z těmito lidmi asi moc nezabývají. Dcera evidentně neví kudy kam. Nevím, kdy se zase objeví, ale kdyby se sebou chtěla něco dělat, kam se má obrátit

Odpovídá Barbora Orlíková (21. 1. 2004)

Podle toho, co popisujete, těžko říct, zda vaše dcera skutečně neužívá heroin. Bohužel ale i to, že užívá léky, které ovlivňují psychiku a mohou vyvolat silnou závislost (proto jsou pouze na lékařský předpis), není zrovna ideální situace a je to téměř srovnatelné s předchozím užíváním opiátů. Nejlepší variantou pro dceru by bylo obrátit se na Kontaktní centrum pro uživatele drog. To jsou zařízení, která pomáhají lidem užívajícím drogy i jejich blízkým a nabízí od výměny injekčních stříkaček a základní zdravotní ošetření přes psychologickou pomoc a zprostředkování léčby až po poradenství v sociální oblasti. Pokud jste z Prahy, je možné se obrátit na Kontaktní centrum SANANIM, Osadní 2, Praha 7, tel 283 872 186 (8 - 21 h ve všední dny, 9 - 20 o víkendu). Pokud byste chtěla mimopražské kontakty, v KC SANANIM by vám poradili nebo si můžete najít mimopražská Kontaktní centra na adrese www.drogy-info.cz (stránky Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti), pod rubrikou Mapa první pomoci (najdete tam i kontakty na všechny léčebná zařízení v ČR). Pokud by nastoupila znovu do léčby (obávám se, že v jejím případě to bez toho asi nepůjde, ať už se jedná o heroin či o návykové léky, navíc pokud popisujete, že na tom není psychicky nejlépe), tak by jí v tomto měly poradit sociální pracovnice v léčebném zařízení. Ty mají s podobnými záležitostmi svých klientů zkušenosti. Pracují s nimi na vyřízení splátek na dluhy u zdravotních pojišťoven i řešení jiných dluhů, pomáhají s vyřízením sociálních dávek a přihlášením na úřad práce, pomohou při shánění zaměstnání či dokončení vzdělání. Po léčbě klientům pomáhají tzv. doléčovací centra, která nabízí podporu při zařazení do normálního života po léčbě a snaží se snížit riziko návratu k drogám, nabízí klientům kromě psychologické podpory i sociální poradenství a pomoc v otázkách bydlení, zaměstnání, vzdělání. Případně existují občanské poradny (organizace, které poskytují sociálně právní poradenství v různých oblastech, bezplatně), jsou v Praze a v některých větších městech. Kontakty najdete na www.obcanske-poradny.cz (tam jí ovšem nepomohou s jejími případnými psychickými problémy, pouze s praktickými sociálními potížemi). Pokud by dcera měla nějaké právní problémy související s jejím užíváním drog, může se obrátit na naši Právní poradnu, která poskytuje bezplatně právní pomoc pro klienty, kteří se dostali do právních potíží kvůli užívání drog. Pokud byste měla zájem o další informace, můžete nám znovu napsat prostřednictvím těchto stránek nebo na e-mail ppano@asociace.org nebo telefonicky na tel 257 533 501. Přeji hodně štěstí. Barbora Orlíková, Právní poradna A. N. O.